83:86

26:26, 12:13, 29:21, 16:26

ERA Basketball Nymburk — USK Praha

Statistiky zápasu

Nejvíce bodů: Boeheim 19, Gilyard 14, Benda 12, Lockett 11, , Rylich 8, Autrey a Sehnal po 7, Watson 3, Kovář 2 - Pipes 22, Petružela 14, Švec a Vyroubal po 10. Fauly: 26:21. TH: 25/16 - 28/20. Trojky: 9:4. Doskoky: 40:36. Ztráty: 16:13. Zisky: 5:7. Asistence: 20:14. Stav série: 1:1.

Basketbalisté Nymburka ve druhém utkání čtvrtfinále play off Kooperativa NBL nenavázali na velmi dobrý první zápas a dovolili USK Praha srovnat sérii na 1:1 na zápasy. pražané předvedli výrazně lepší výkon a v koncovce otočili zápas na konečných 86:83. Nymburk prohrál s USK teprve podruhé od roku 2003. Hosty podržel 22 body nejlepší střelec sezony Shawn Pipes, nejlepším střelcem Nymburka byl s 19 body Jimmy Boeheim.

Zatímco první zápas byl jasně v režii Nymburka, tentokráte to byli Pražané, kdo měl více navrch. Domácí se nedostávali k rychlé hře a nebyli v takovém tempu a rytmu. I proto, že hra byla často kouskovaná diskuzemi s rozhodčími. To hrálo do karet USK, který oproti prvnímu zápasu přitvrdil a vyrovnal se nymburské agresivitě.

Domácím ani tolik nevycházela střelba a Pražané si drželi mírný náskok. Navíc domácí kapitán Martin Kříž se po úmyslném faulu z první půle nechal ve třetí čtvrtině vyloučit, když dostal technickou chybu. Až v závěru třetí čtvrtiny se Nymburk probral, konečně chytil rytmus a ze stavu 47:53 otočil skóre na 67:60. Výrazně k tomu pomohl Jimmy Boeheim, který dal 9 bodů v řadě.

Náskok Nymburka dokonce pět minut před koncem narostl na deset bodů, ale koncovku domácí nezvládli, když v posledních čtyřech minutách už dali jen jeden koš. USK ucítil šanci a Patrick Samoura s Ondřejem Švecem nájezdy skóre otočili. Nymburk se ještě snažil o vyrovnání, ale trojky Ondřeje Sehnala nebyly úspěšné.

Ohlasy trenérů

Ladislav Sokolovský (trenér Nymburka): „Dnes bylo vidět, že tým USK přijel s větší energií, nasazením a vůlí. Hrál jako tým. Aktivně v obraně i v útoku. nenechali se zatlačit jako v neděli, naopak přitlačili nás. A nás to rozhodilo a začali jsme přemýšlet o soubojích a přestali jsme hrát to, co jsme byli schopni hrát v neděli. Být rychlejší a mít lepší rozhodnutí. USK dnes bylo lepší a výhru si zasloužilo, i když v těchto koncovkách může vyhrát kdokoli. Oni byli víc jako tým. V koncovce jsme začali víc přemýšlet o tom, aby si jejich američtí hráči udělali pátý faul a nehráli jsme naší hru, která nám přinesla vedení. Dostávali jsme se do těžkých střel s klaksonem. Do toho přišly i chyby v obraně, dovolili jsme jim dát koš s faulem. Byli jsme na ně občas zbytečně nalepeni a měli jsme je nechat víc střílet z dálky. Ale to se dobře říká. V tom posledním útoku USK jsme nechtěli faulovat, protože tam pořád zbývalo dost času, nevím, možná Luboš Kovář někoho slyšel a fauloval. Ještě v tom Luboš není dost zkušený. Ten to bude na nás trenérech, abychom si to dobře zanalyzovali. Dnes USK více využívali pivoty po pick and rollu, tam je třeba se na to připravit a jedeme na Folimanku na další dva zápasy. To je play off."

Petr Benda (hráč Nymburka): „Asi jsme si mysleli, že to půjde samo. Vypadalo to na hřišti, že soupeř hraje s mnohem větší energií a trestal naše chyby v obraně. Změnili trochu věci v útoku, které jim nevycházely, a nám chyběla slabá strana, kam shazovali míče na jejich pivoty. Dali z toho skoro dvacet jednoduchých bodů, když byli sami pod košem. Ve druhém poločase, když jsme nad nimi měli navrch, jsme poslední tři a půl minuty nebyli schopní dát koš nebo maximálně jeden. A s tím se nedá vyhrát. Soupeř hrál konec v menší sestavě a my jsme špatně řešili clonu na hráče s míčem. Tam nás asi nejvíce trestali. Trojek moc nedali … Musíme to do dalšího zápasu zlepšit. Dneska museli všichni vidět, že nejsme v tom tempu jako včera, kdy jsme běhali nahoru a dolů. Hra plynula bez velkých přerušení průpovídkami s rozhodčími jako tomu bylo dnes. Pokud se z toho poučíme, věřím, že do příštích zápasů vstoupíme lépe a budeme chytřejší i v průběhu zápasu. Prohráli jsme, není to konec světa a já osobně jsem přesvědčen, že postoupíme. Fanda Rylich je výborný v obraně. Budu se opakovat, od Fandy už na takové nasazení v obraně čekám. On vytváří velký tlak na nejlepší hráče soupeře a dneska zase v důležitý moment potvrdil, že dokáže průběh zápasu obrátit skvělou obranou. V závěru byla naše hra hodně statická, často jsme hráli jedna na jedna. Tím, jak byl soupeř v malé sestavě, to dokázal pokrýt. Zítra zápas projedeme ne videu, podíváme se, kde jsme mohli být lepší v obraně a útoku a v dalších zápasech to bude daleko lepší.“

Francesco Tabellini (trenér USK): „Dnes jsme si výhru zasloužili a je to pro nás velký úspěch. Náš tým celou sezonu ukazuje obrovskou odolnost. V neděli jsme prohráli o 40 bodů, ale nepoložilo nás to a zvedli jsme se k dnešní výhře. Tihle hráči jsou opravdu odolní. Rád bych řekl jeden příběh. V sezoně jsem poměrně výrazně porazili Brno, velmi dobrý tým s trenérem, který získal cenu pro kouče roku. A když jsme pak jeli k nim, tak nás zničili. Přesně jak jsem čekal. Ono totiž porazit někoho výrazně je trochu zrádné. A to se teď znovu potvrdilo. Dnes můj tým předvedl mnohem lepší výkon, naopak domácí zas mnohem horší než v neděli. Porazit tým, který je větší, zkušenější, atletičtější a který má více hráčů, je opravdu velký úspěch. My se hlavně snažili vrátit do naší hry systém, protože v prvním zápase jsme po dlouhé době čelili tak dobré obraně a byli jsme z toho trochu v šoku. Dnes jsme si vedli mnohem lépe. V koncovce jsme si pomohli obranou a doskokem.“

Filip Petružela (hráč USK): „Největší změna byla v tom, že jsme do zápasu vstoupili agresivně a odhodlaní vyhrát. Je rozdíl hrát v A2 a pak proti Nymburku. V prvním zápase jsme ještě nebyli zvyklí na tu jejich obranu a bylo to od nás špatné. Dnes už jsme byli lépe připraveni, ukázali jsme si něco na tréninku a bylo to mnohem lepší. Pro mě osobně to byl jeden z lepších zápasů v sezoně. Měli jsme tam dobré řešení na pick and rollu. Pipes tam měl vždy možnost mi to dát nebo mít lehký lay up. V koncovce jsme měli agresivní obranu a měli jsme každý doskok a nenechali jsme si to vzít. Chtěli jsme prostě za každou cenu vyhrát.“

čtvrtek 18.4. - 18:00