čtvrtek 11. 5. 2023 od 17:10
75:94

21:26, 27:27, 9:23, 18:18

ERA Basketball Nymburk — BK Opava

Nejvíce bodů: Lockett 23, Kovář 10, Rylich a Boeheim po 9, Sehnal 6, Watson 4, Gilyard 3, Palyza a Autrey po 2, Benda a Váňa po 0 - Gniadek a Slavík po 14, Mokráň 12, Zbránek 11. Fauly: 26:28. TH: 30/22 - 26/19. Trojky: 5:11. Doskoky: 41:38. Ztráty: 11:13. Zisky: 11:7. Asistence: 18:21. Stav série: 1:1.

Basketbalistům Nymburka druhé semifinále play off Kooperativa NBL vůbec nevyšlo a prohráli s Opavou doma 94:75. Opava tak po první výhře nad Nymburkem v sezoně srovnala sérii na 1:1. Nyní se na dva zápasy přesouvá série do Opavy, pátý zápas se pak odehraje v Nymburce 18. května od 17:00.

Po úvodní výhře 94:81 jakoby hráči Nymburka ztratili koncentraci a Opava dnes od začátku diktovala ráz utkání. Nedůrazná obrana domácích dovolila hostům už za první čtvrtinu šest trojek a postupně hosté ve druhé čtvrtině utekli na rozdíl 15 bodů.

To byl pro domácí impuls a ještě do poločasu se dotáhli, když tým nastartoval Luboš Kovář a po něm Eric Lockett. Jenže ve třetí části znovu přišel domácí výpadek, hosté šňůrou 14:0 odskočili na rozdíl dvaceti bodů a zápas už nepustili. A to i přesto, že ve třetí části přišli do té doby o nejlepšího střelce Filipa Zbránka, který si poranil kotník a ze zápasu odstoupil.

Ladislav Sokolovský (trenér Nymburka): „Bohužel se tohle s námi táhne celou sezonu. Vyhrajeme nějaký důležitý zápas a pak si myslíme, že to půjde samo. Můj pohled je jednoduchý, dnes vyhrál tým, který to prostě chtěl víc. Není možné, abychom v prvním poločase dostali 54 bodů jenom proto, že nechceme běhat, nechceme se vracet, nekomunikujeme, necháme jim volné střely a chytnou se. Kdybychom bránili tak, jako většinu druhé půlky, tak bychom dostali tak 80 bodů a bylo by to jiné. Ale tak to dnes bohužel nebylo. Navíc jsme dnes nedali spoustu otevřených střel. Pět trojek z 31 pokusů je na nás opravdu málo. Ani nejsme schopni respektovat nějaké taktické pokyny. Asi se na všechno budeme muset podívat znovu, všechno si říci znovu a třeba je ten dnešek přesvědčí, aby to dělali.“

František Rylich (hráč Nymburka): „Myslel jsem si, že dnes do toho zápasu půjdeme poučeni ze čtvrtfinále, kde nám druhý zápas nevyšel, bohužel to zas bylo podobné a mysleli jsme si, že to půjde samo. Důvodů bude více. Ale hlavní je nasazení. Necháme dát soupeře lehké body, nám naopak střely nepadly, a když to nešlo, dali jsme hlavy dolu. V obraně jsme nehráli na sto procent, v útoku jsme byli statičtí, nepůjčovali jsme si míč, neběhali jsme. Vůbec jsme nedělali to, co jsme měli a celkově se na tu naší hru dnes muselo koukat hodně těžko, za což se fanouškům omlouváme. Naše procento za tři body bylo otřesné, ale když to nepadá, tak to není důvod, abychom hráli takhle a vykašlali se na to. V Opavě to bude boj, je tam nejtěžší atmosféra v soutěži, a pokud k tomu nepřistoupíme jinak než dnes, tak asi všichni vědí, jak to dopadne. Musíme přijít s úplně jiným nasazením a mentalitou než dnes.“

Kryštof Vlček (asistent trenéra BK Opava): „K dnešnímu vítězství v Nymburce vedl především týmový výkon a naše skvělé procento střelby ze všech pozic. I když nás Nymburk porazil na útočném doskoku, nám to stačilo. Vybudovali jsme si dvacetibodový náskok, pak jsme trochu znervózněli, Nymburk se nadechoval, ale v tom momentě hrál příliš individualisticky, minuli dvě, tři střely a my jsme si to pohlídali. Martin Gniadek v low postu cvičil nymburské hráče. Paradoxně nám možná pomohlo zranění Filipa Zbránka. Tým se stmelil a hrál i za něj. Oproti prvním zápasu měl výborné minuty Dylan Carl, který nám hodně pomohl odstavit Watsona, který byl v podstatě vymazaný. Naopak výborný zápas opět odehrál Eric Lockett. Dneska jsme si ukázali, co by mohlo fungovat, což neznamená, že to bude fungovat celou sérii. Včera jsem se spletl, když jsem říkal, že vyhrajeme o patnáct, bylo to o devatenáct a pak jsem říkal, že dá Jurečka 6 trojek, tak je dal v první čtvrtině celý tým (smích) a ty trojky rozhodly. Co čeká Nymburk v Opavě? Herně nevím, ale určitě hezká návštěva. Naši fanoušci jsou hladoví po výhrách a po dobré atmosféře, zvlášť po nepříliš podařeném začátku sezony.“

Jakub Slavík (hráč BK Opava): „K prvním vítězství nad Nymburkem v sezoně vedlo to, že jsme si řekli nějaké taktické věci, které se nám včera nedařily. Udělali jsme malé změny a přineslo to velký obrat. Dneska neměli domácí tak velkou úspěšnost střelby. Včera jsme riskovali a některé střelce pouštěli do střelby a jim se dařilo. Dneska jsme ubránili Nymburk na 75 bodech. Tohle všechno si musíme vzít do dalších zápasů. Náš cíl bylo odvézt si z Nymburka alespoň jedno vítězství, to se nám podařilo a jsme za to rádi. Doma za podpory skvělých fanoušků se budeme snažit atakovat dvě výhry a uvidíme, jaká bude mít ještě série vývoj. Slibuji si od toho dobrý basketbal.“