sobota 20. 5. 2023 od 18:00
77:89

22:33, 13:16, 21:14, 21:26

BK Opava — ERA Basketball Nymburk

Nejvíce bodů: Šiřina 19, Mokráň 12, Kouřil a Zbránek po 11 - Lockett 21, Palyza 17, Sehnal 13, Kříž 11, Boeheim a Kovář po 6, Tůma 5, Benda a Autrey po 4, Watson 2, Váňa 0. Fauly: 26:27. TH: 35/31 - 33/23. Trojky: 4:12. Doskoky: 37:33. Ztráty: 12:13. Zisky: 5:5. Asistence: 15:22. Stav série: 3:3.

Basketbalisté Nymburka zvítězili v šestém semifinále Kooperativa NBL na palubovce Opavy 89:77 a vynutili si tak rozhodující sedmý zápas na vlastní palubovce. K němu dojde v pondělí od 18:00. Polabané předvedli zcela odlišný výkon než v předchozích dvou zápasech v Opavě a vedli celý zápas až o 17 bodů. Eric Lockett k tomu přispěl 21 body, Lukáš Palyza 17 body.

V pátém zápase Nymburk doma dominoval pod košem, to se nyní Opava snažila eliminovat a prostor pod košem ucpala. Ale obhájců titulu to nevadilo, když od začátku měli velmi dobrou střelbu z dálky a nakonec trefili 12 trojek s úspěšností 44 procent.

Výrazně k tomu pomohl Lukáš Palyza, který dosud v sérii nebyl příliš výrazný, ale dnes už v první čtvrtině trefil 13 bodů a zasloužil se o dvouciferné vedení Nymburka. Velmi dobře ale hrál celý tým a na začátku druhé půle se povedlo odskočit až na 17 bodů.

Opava ale neskládala zbraně a hnaná třemi tisíci fanoušky se dokázala vrátit do hry a snížit na jediný bod 66:67. Pak ale trefil koš Lockett a klíčovou trojku dal pět minut před koncem Martin Kříž. Lockett přidal další čtyři trestné hody, hosté se uklidnili a už si výhru pohlídali. Domácí zápas dohrávali bez Martina Gniadka, který byl vyloučen po dvou nesportovních faulech.

Ladislav Sokolovský (trenér Nymburka): „Chtěl bych poděkovat hráčům, jak tohle utkání zvládli. Hrát v takové atmosféře se nepoštěstí všem, kluci si to uvědomili a vzali to pozitivně a vyhecovalo je to. První poločas byl z naší strany velmi dobrý. Ve třetí čtvrtině jsme začali hrát pomaleji, to nám nesedělo, nepomohli jsme si jednoduchými koši. Ale ve čtvrté čtvrtině jsme to zvládli, něco jsme trefili z dálky a teď se může celá republika těšit na ten rozhodující sedmý zápas. Věřím, že naši fanoušci si to nenechají ujít a bude plná hala.“

Lukáš Palyza (hráč Nymburka): „Dnes úžasný zápas z obou stran. Mělo to výborné parametry. Nám pomohl dobrý start, díky kterému jsme si udržovali vedení celý zápas. Opava je ale skvělý tým a dotahovala se až na rozdíl bodu. Nesmíme vypustit jediný souboj. Vyhráli jsme a srovnali sérii, ale to nic na vývoji série nemění. Opava je pořád jednu výhru od postupu a my musíme i v pondělí pokračovat ve výkonu, jaký předvádíme od pátého zápasu. Na nás je cítit, jak chceme do finále a nechceme být ti, kdo přeruší tu skvělou sérii Nymburka. Je to osobní cti. Některé zápasy se nám hrubě nepovedly a teď musíme hrabat až na úplné dno, abychom se z toho vyhrabali. Snažím se využít to, co soupeř povolí a kde udělá chybu. Dnes to ze začátku vycházelo na mě, ale pak už mě obrana Opavy bránila těsně. Byly tam ale jiné skvělé výkony v našem týmu. Měli jsme hned několik dvouciferný střelců a to je hodně důležité. Pomohlo nám, že jsme v koncovce byli trpěliví. Snažili jsme se najít balanc v tom, jak hrát naší hru a při tom kontrolovat vedení a nenechat soupeře nás zatlačit presinkem a zdvojováním.“