sobota 23. 9. 2023 od 18:00
68:108

21:28, 18:24, 9:25, 20:31

BK REDSTONE Olomoucko — ERA Basketball Nymburk

Nejvíce bodů: Matthews a Škranc po 22, Feštr 10 - Gordon 22, Svejcar 18, Bell 14, Kovář 11, Bohačík 10, Kříž a Sehnal po 9, Rylich 6, Tůma 5, Mathon 4. Fauly: 18:19. TH: 21/18 - 17/14. Trojky: 8:8. Doskoky: 28:48. Ztráty: 23:13. Zisky: 5:9. Asistence: 8:15.

Basketbalisté Nymburka vstoupili do nové sezony Kooperativa NBL ve velkém stylu, když na hřišti Olomoucka zvítězili o 40 bodů 108:68. Výraznější vstup do sezony zaznamenal naposledy před sedmi lety, kdy vyhrál v Jindřichově Hradci o 44 bodů. Hned sedm hráčů Nymburka mělo devět a více bod, nejvíce pak Ty Gordon, který nasbíral 22 bodů. Vítěznou premiéru na lavičce Nymburka zažil italský trenér Francesco Tabellini.

Nymburk chtěl hned v prvním kole ukázat, že minulá sezona zakončená bronzem byla jen výjimkou a že se chce vrátit na trůn. V úvodu zápasu ještě bylo na týmu patrné, že se stále sehrává, ale postupně začal na hřišti dominovat a svou dobrou obranu nutil soupeře do hry jeden na jednoho.

V útoku pak Středočeši předváděli velmi dobrý výkon plný nájezdů a aktivity a už v poločase pokořili hranici padesáti bodů. Ve třetí čtvrtině pak hosté zlomili odpor Olomoucka a získali jasné vedení, které umožnilo trenérovi Tabellinimu si v závěrečné čtvrtině zkoušet nové věci, zejména pak zónovou obranu. Nymburk i tak vedení dále navyšoval a získal jasnou výhru.

K ní hostům pomohlo mimo jiné 21 útočných doskoků a 32 bodů z protiútoku. Obranou donutili domácí k 23 ztrátám a výrazný rozdíl byl i pod košem, kde Nymburk přehrál domácí na body 66:20. Také Nymburk ukázal, že má dvě vyrovnané pětky, a lavička přehrála tu olomouckou 52:8.

Francesco Tabellini (trenér Nymburka): „Olomoucku chyběli někteří hráči, přesto v první půli hrálo velmi dobře, dokud hráči měli energii. My ale hrajeme hodně agresivně a to soupeři bere energii a to se ukázalo. Chtěli jsme do sezony vstoupit co nejlépe to půjde a to se podařilo. Ale je to jen první krok v sezoně, která bude doufejme hodně dlouhá. Nemůžeme čekat, že v prvním zápase bude vše ideální, byly tam chyby, ale celkově to byl dobrý začátek. Nemůžeme očekávat, že soupeře zlomíme hned v prvních minutách. Je to hlavně o tom, abychom neustále hráli agresivně a s velkou energií a získávali sebevědomí, pak se to vyplatí a výsledky přijdou. Nikdo není schopný soupeře zničit za pět minut, je to proces na celý zápas. Samozřejmě bych byl rád, aby naše hra vypadala jako ve třetí čtvrtině. To je náš cíl. Důležité je také to, aby všichni byli zapojeni a cítili se dobře. Pak je vidět, jak jeden bojuje za druhého, padají na hřiště pro míč. Tento pocit je odměnou, ne jen výhra. A také chceme dobrý pocit vyslat na lidi, kteří nás sledují. Chceme s nimi sdílet pozitivní emoce."

Luboš Kovář (hráč Nymburka): „Ze začátku bylo vidět, že je to první zápas a že stále máme co zlepšovat, ale přesto to bylo dobré a dali jsme za poločas 52 bodů. V obraně tam byly chyby, hlavně Davidovi Škrancovi jsme nechali volné trojky, což se nesmí stávat. Ale věděli jsme, že když budeme hrát náš intenzivní basketbal celou dobu, tak postupně Olomoucku dojdou síly. A to se přesně stalo ve třetí čtvrtině, kdy jsme si udělali rozhodující náskok. Naše velká zbraň, že máme dvě vyrovnané pětky a můžeme střídat post za post. V tom by měla být naše síla, pokud tedy zůstaneme zdraví.“