sobota 2. 12. 2023 od 15:00
108:60

30:24, 27:18, 22:8, 29:10

ERA Basketball Nymburk — USK Praha

Nejvíce bodů: Sehnal 16, Svejcar 15, Collins a Kříž po 14, Bohačík a Mathon po 11, Gordon 8, Rylich a Bell po 7, Tůma 3, Novák 2, Kovář 0. Fauly: 30:22. TH: 27/20 - 32/21. Trojky: 8:3. Doskoky: 29:25. Ztráty: 12:29. Zisky: 16:9. Asistence: 24:12.

Basketbalisté Nymburka ve 14. kole Kooperativa NBL zvítězili doma nad USK Praha 108:60 a oplatili tak Pražanům porážku z konce září i s úroky. Pro Nymburk to byla druhá nejvyšší výhra v sezoně. Uhájil tak první příčku v tabulce před Opavou, která dnes hraje s Olomouckem.

Nymburk výraznějším rozdílem v této sezoně vyhrál jen nad Slavií. Dnešní rozdíl ve skóre je větší, než v šesti posledních vzájemných zápasech s USK dohromady, ve kterých byl průměrný rozdíl ve skóre jen pět bodů.

Nymburk chtěl od začátku ukázat, že zářijová porážka na Folimance byla výjimkou. V útoku rozebíral druhou nejlepší obranu soutěže, ale Pražané se v první čtvrtině ještě drželi. Nymburk se ale opíral o výkony Jaromíra Bohačíka a zejména Martina Kříže, který ve druhé čtvrtině zavelel k útoku a pomohl k poločasovému náskoku 15 bodů.

Ve druhé půli už šlo o jednoznačnou záležitost. Nymburk velmi dobrou obranou dovolil soupeři jen 18 bodů a neustále zvyšoval rozdíl ve skóre až téměř na padesát bodů. Nejlepším střelcem nakonec byl Ondřej Sehnal, který proti svému bývalému týmu dal 16 bodů. Spencer Svejcar přidal o bod méně, Kříž už ve druhé půli přidal jediný bod a skončil na 14 bodech.

Trenér Francesco Tabellini si mohl dovolit ve druhé půli šetřit opory v čele s Jaromírem Bohačíkem, který dnes odehrál jen 14 minut. Jen dva hráči odehráli více než 20 minut. Nymburk tak pošetřil síly na úterní zápas FIBA Europe Cupu na hřišti Zaragozy. V dresu USK se rozcvičoval na zápas Matt Johnson, ale nakonec do hry nezasáhl pro zdravotní problémy.

Nymburk donutil USK k 29 ztrátám, což je rekord této sezony. Vytěžil z toho 39 bodů. Pod košem soupeře přehrál na body 56:26.

Francesco Tabellini (trenér Nymburka): „Jsem velmi rád za takovou výhru, protože USK se v této sezoně ukazoval jako velmi silný protivník. Musím jim poblahopřát k tomu, jakou hráči i trenéři v čele s Frankem Kuhnem odvádějí práci. A naše dnešní výhra by neměla házet nějaký stín na to, co dosud v sezoně odvedli. I vzhledem k tomu, že jim chyběl důležitý hráč. V první půli to od nás ještě nebylo hlavně v obraně tak uvolněné, byli jsme trochu nervózní, ale ve druhé půli jsme ale měli velmi dobré pasáže v útoku i v obraně a zápas jsme rozhodli do hezké výhry. Teď se můžeme soustředit na velkou výzvu v podobě další skupiny FIBA Europe Cupu, ale rozhodně nebudeme podceňovat ani další ligové zápasy, které nás čekají.“

Ondřej Sehnal (hráč Nymburka): „Dnes jsme jim tu prohru vrátili i s úroky, ale nebylo to o tom, že bychom jim chtěli něco oplácet. Spíše šlo o to, abychom se po té prohře v Ústí znovu nastartovali. V Ostravě už to tak vypadalo, ale ještě nám tam nepadaly střely. Dnes se k tomu přidal i útok. V obraně jsme po té první čtvrtině, kdy jsme dostali 24 bodů, zabrali a ve zbytku zápasu jsme dostali 36 bodů, což je skvělé. Musíme na tohle navázat i v úterý v Zaragoze ve FIBA Europe Cupu. Ten náš vytažený presink po celém hřišti dělá soupeřům problém a z toho pramenilo i těch jejich 29 ztrát. Až na tu první čtvrtinu nám to dnes fungovalo v obraně výborně.“

Frank Kuhn (trenér USK): „Dnes jsme nenašli recept na intenzitu Nymburka, proti kterému se velmi těžko hraje. Dnes nás donutil k 29 ztrátám, což je opravdu hodně. Francesco Tabellini a Nymburk odvádějí opravdu dobrou práci a velmi dobře reprezentují v evropských pohárech. Hrají basketbal, kterému se opravdu těžko čelí. Nám se to dnes nepovedlo. Musíme si to analyzovat a využít k dalšímu zlepšení. Nymburk si tohle vysoké vítězství zasloužil. Nám chyběl Johnson, ale není to o jednom hráči. Samozřejmě by nám pomohl, ale je to spíše kolektivní porážka. Větší problém pro nás byla ta dvoutýdenní přestávka, se kterou se nám těžko vyrovnávalo. Už před zápasem jsem na to hráče upozorňoval, že Nymburk je oproti nám rozehraný, jelikož v přestávce hrál zápasy. My ztratili rytmus.“

Marcel Bátovský (hráč USK): „My se dnes vůbec nedostali do zápasu. Nebyli jsme úplně připraveni na tu jejich agresivitu. Měli jsme 29 ztrát, což je strašně moc. Nymburk hrál svou hru a my se celý zápas trápili. Obrana Nymburka byla dost agresivní, nenašli jsme rytmus v útoku a všechny střely byly strašně na sílu. Nymburku dnes patří velká pochvala. Matt Johnson by nám určitě pomohl, ale týmově jsme to dnes nezvládli. I takové zápasy jsou součásti sezony a důležité bude, jak se teď z toho odrazíme. Musíme to hodit za hlavu a jedeme dál.“