středa 20. 12. 2023 od 17:30
82:97

22:30, 24:17, 20:32, 16:18

BK KVIS Pardubice — ERA Basketball Nymburk

Nejvíce bodů: Chatman a Skifič po 18, Vyoral 16 - Rylich 18, Bohačík 17, Mathon 13, Sehnal 11 + 10 asistencí, Svejcar 11, Bell 10, Gordon 8, Kříž 6, Tůma 3, Collins a Novák po 0. Fauly: 23:29. TH: 36/23 - 26/20. Trojky: 7:13. Doskoky: 42:32. Ztráty: 18:13. Zisky: 7:9. Asistence: 22:25.

Basketbalisté Nymburka zvítězili v 17. kole Kooperativa NBL na hřišti Pardubic 97:82 a dotáhli se na vedoucí tým tabulky Opavu na rozdíl jediné výhry. Nymburk rozhodl zápas nástupy do obou poločasů, kdy se mu dařilo v útoku. Zazářil zejména František Rylich, který si 18 body a čtyřmi trojkami vyrovnal svá osobní maxima v NBL. Jaromír Bohačík přidal 17 bodů, Ondřej Sehnal zaznamenal double double za 11 bodů a 10 asistencí.

Nymburk už měl k dispozici Tye Gordona, který se večer před zápasem vrátil z krátké dovolené v USA kvůli rodinné záležitosti. Chyběl tak jen lehce zraněný Luboš Kovář.

Nymburku se skvěle povedl nástup do zápasu. Dvě trojky Rylicha tým nastartovaly, hosté hráli velmi přesně a rychle vedli 17:2. Pardubice se však nepoložily a zabojovaly. Postupně začaly manko umazávat, když se dařilo zejména Chatmanovi a Skifičovi pod košem. Na konci poločasu se pak domácí dokonce dostali do vedení 46:45, ale to trvalo jen 17 vteřin, než si ho Nymburk vzal zpět a už nepustil.

Hostům totiž vyšel nástup i do druhé půle. Rylich opět trefil dvě trojky, dobře hráli i Bohačík se Sehnalem a šňůra 12:0 přinesla Nymburku dvouciferné vedení. To postupně narostlo až na dvacet bodů.

Francesco Tabellini (trenér Nymburka): „Dnešní zápas rozhodně nebyl jednoduchý. Věděli jsme, že Pardubice se zlepšují, bylo to vidět i na palubovce. Už nehrají to, co hrály před 3 týdny. Myslím si, že jsou na správné cestě, aby se dostaly nahoru, tam, kde byly na začátku sezony. Ani my jsme nehráli náš nejlepší basketbal. Neměli jsme v poslední době tolik tréninků, byl to náš třetí zápas během pěti dní. A abychom hráli náš basketbal, potřebujeme to pořádně trénovat. Výhru máme především díky charakteru, jaký jsme ukázali, především ve druhém poločase. Tohoto vítězství si vážíme, jsem na náš tým pyšný, jak tuto část sezony dokázal zakončit. Rád bych všem popřál veselé Vánoce.“

František Rylich (hráč Nymburka): "Věděli jsme, že to bude těžké. Věděli jsme, že to bude hodně běhavé a silové. Chtěli jsme hrát naši obranu a rychle běhat, protože Pardubice neměly tak velkou rotaci jako my. Nakonec jsme ve třetí čtvrtině dokázali dát pár košů z rychlých protiútoků, dostali se do vedení a udrželi jsme ho až do konce. Já se snažím střílet, kdykoliv jsem volný a zrovna dneska těch pozic bylo víc než normálně. I tam něco spadlo, vycházelo to, ale body jsou pro mě spíš bonus. Docela mi to sedlo. Hned na začátku mi tam spadly první dvě střely a to se pak hraje mnohem jednodušeji. Nevím, čím to je, ale proti Pardubicím se mi vždy daří. V přípravě jsem tady dal ještě více bodů. Škoda, že se nepovedlo zakončit i ten pokus o dunk. Trenér mě pořád nabádá, abych chodil tvrdě do koše, tak jsem se ho snažil poslechnout. Sice to neskončilo košem, ale jen faulem. Dopad byl tvrdý, ale asi vypadal hůře, než to skutečně bylo. Asi mi k dnešnímu výkonu pomohlo i to, že jsem si v neděli byl zahrát první ligu za Polabí, kde se mi dařilo střelecky a mohlo to mít psychický vliv i na dnešní zápas.“

Vanja Miljkovič (trenér Pardubic): "Gratuluji Nymburku k vítězství, zasloužil si ho. Zejména ve druhém poločase ukázal, jakou má sílu, ukázal, že je opravdu kvalitním týmem. Navzdory porážce nemůžu být úplně zklamaný, protože jsem viděl spoustu pozitivních věcí, které si z tohoto utkání můžeme vzít. Jakž takž jsme kontrolovali doskok, měli jsme 22 asistencí, což ukazuje na týmovost, s jakou jsme hráli. Pro mě jako pro trenéra je to velmi důležité. Nicméně jsme prohráli a hlavně, dostat doma 97 bodů je prostě moc. Na výsledku se podepsalo i to, že jsme ve druhé půli působili unavenějším dojmem, přece jen máme za sebou nedělní zápas v Ústí s dvojím prodloužením, už jsme pak nehráli s potřebnou energií.“

Matěj Burda (hráč Pardubic): "Zápas se mi hodnotí těžko. Nechali jsme si ho utéct hned na začátku, ale vrátili jsme se zpátky do kontaktu a první poločas skončil jen o bod. Hlavně druhou čtvrtinu jsme zahráli výborně. Doufali jsme, že stejně nastoupíme i do druhého poločasu, ale bohužel se nám to nepovedlo a Nymburk znovu odskočil na výraznější rozdíl, který už udržel až do konce. V útoku jsme neměli až takový problém, i když jsme neproměnili nějaké dobré střelecké pozice, ale dostat doma 97 bodů určitě není dobré. Hlavní chyba byla v naší obraně."