středa 3. 1. 2024 od 18:00
93:72

32:25, 20:19, 19:13, 22:15

ERA Basketball Nymburk — BK Opava

Nejvíce bodů: Gordon 21, Svejcar 19, Rylich 13, Mathon 11, Collins a Kříž po 10, Sehnal 5, Kovář a Tůma po 2 - Puršl 11, Pecháček a Slavík po 10. Fauly: 24:26. TH: 30/22 - 19/10. Trojky: 9:6. Doskoky: 52:32. Ztráty: 14:12. Zisky: 6:6. Asistence: 22:14.

Basketbalisté Nymburka zvítězili v 19. kole Kooperativa NBL doma nad Opavou 93:72 a posunuli se před ní na první místo v tabulce. Oba celky mají nyní shodnou bilanci, Nymburk ale má lepší vzájemné zápasy i celkové skóre. Pokud tedy ve zbylých třech kolech uhraje stejně výher jako Opava, stane se po dvou letech vítězem základní části.

Nymburk předvedl velmi dobrý týmový výkon podpořený dobrými individuálními výkony. Ty Gordon byl s 21 body nejlepším střelcem zápasu, Spencer Svejcar přidal 19 bodů a Sukhmail Mathon zapsal double double za 11 bodů a 16 doskoků. V doskocích šlo o třetí nejlepší výkon sezony. Nymburk celkově přeskákal Opavu 52:32, přestože Opava patří na doskoku k nejlepším týmům v lize.

Opava přitom začala dobře a po šňůře 8:0 se ujala vedení. Nymburk však rychle kontroval a v první čtvrtině se celkově hrálo hodně ofenzivně. Na straně Nymburka se o to zasloužil hlavně Gordon, který dal za prvních osm minut 11 bodů. Ve druhé části pak převzal otěže nejprve František Rylich a po něm Spencer Svejcar, který měl velkou zásluhu na tom, že Nymburk získal šňůrou 11:0 vedení o 14 bodů. Jakub Slavík však ještě udržel Opavu ve hře.

Ve druhé půli ale Nymburk ještě zlepšil obranu a dovolil Opavě už dohromady jen 28 bodů, tedy o 18 bodů méně, než je běžný průměr Opavy ve druhých poločasech. K tomu se domácí začali více prosazovat pod košem, kde dobrou práci odváděli Mathon s Martinem Křížem. Mathon se osmi útočnými doskoky postaral o druhý nejlepší výkon této sezony.

Od stavu 59:55 se Nymburk nadechl k náporu a šňůrou 14:2 zápas rozhodl. Následně náskok navyšoval až na 23 bodů.

Francesco Tabellini (trenér Nymburka): „Těší mě nasazení a bojovnost s jakým moji hráči do zápasu šli. Za to jim musím pogratulovat. Stále ještě nejsem spokojený s průběhem zápasu. Stále postrádáme vyrovnanost výkonu po celých 40 minut. Stále nás trápí marodka a nemožnost pořádně trénovat v plném počtu, aby ta vyrovnanost výkonu tam byla. Chtěli jsme soupeře přetlačit v soubojích a to se podle statistik povedlo. To většinou vede k výhře. Na to mohou být hráči pyšní a já jsem. Teď jsme první, což je zasloužené, jelikož máme nejlepší obranu i útoku v lize. Ale nemáme co slavit, protože stále nás čekají tři zápasy do konce základní části a nesmíme podlehnout tomu, že teď už to bude snadné. Slavit můžeme až po sezoně. Teď to první místo tolik neznamená. Ale těší mě, že to opět byl především týmový výkon a že se na výhře podíleli všichni hráči a všichni byli důležití. Před zápasem jsem hráčům napsal do kabiny, že je potřeba vyhrát týmově a to se přesně stalo. Bylo to vítězství týmu a ne individualit. Pro mě je důležité, aby každý hrál za to jméno, které je vepředu na dresu, tedy za klub a nikoli na to jméno, které má každý na zádech. A těší mě, že hráči to berou stejně.“

Ty Gordon (hráč Nymburka): „Dnes jsme hodně chtěli před našimi fanoušky uspět. Dobře jsme se připravili, a i když jsme postrádali dva hráče základní sestavy, tak je další hráči zastoupili a odvedli jsme dobrou práci. Každý něčím přispěl a všichni zahráli dobře. Povedlo se vyhrát nad dobrým týmem a přeskočit ho v tabulce na první místo. Každý chce být první, takže i když to teď nic nerozhoduje, tak být první je důležité. Opava má dobrý tým, zápas měl opravdu velkou kvalitu. Bylo to podobné, co zažíváme ve FIBA Europe Cupu. O to víc mě těší výkon, jaký jsme dnes předvedli. Bylo tam hodně soubojů, ale to k tomu patří. Já říkám, že když ti neteče krev, pot a slzy, tak si nehrál pořádně. Svědčí to o intenzitě zápasu. Každý dnes chtěl hrát na maximum.“

Spencer Svejcar (hráč Nymburka): „Hráli jsme s opravdu velkou energií celý zápas. Opava má dobrý tým a nedala nám to zadarmo. Ale můžeme být spokojeni s tím, co jsme dnes předvedli. Chyběli nám dva důležití hráči a my ostatní je museli zastoupit. Chtěl jsem týmu pomoci ještě více než obvykle. Ale stejně to měli i ostatní a byl to dobrý týmový výkon. Přesně tohle potřebujeme. Už jsme to v této sezoně několikrát předvedli, že když takto zahrajeme jako tým, tak jsou z toho velmi dobrý výsledky. Pak jsme opravdu těžko k poražení. Být první v tabulce je vždy důležité. Jako soutěživý člověk chci být vždy první.“

Martin Kříž (hráč Nymburka): „Jsem rád, že jsme vyhráli i docela větším rozdílem. Musím kriticky říct, že byly úseky, kdy to nebyla hra, kterou bychom se chtěli prezentovat. Na začátku to bylo vidět nejvíce. Pak jsme trochu přitvrdili, více jsme si půjčovali míč a vytvářeli volné střely. Hodně nám pomohlo, že jsme zrychlili hru. Stále si myslím, že to nebyl náš nejlepší zápas. Utkání jsme vyhráli, dostali jsme se na první místo. Nechci říkat, že to není důležité, ale podstatnější je, abychom pokračovali v tom, co chceme a vyladili chyby, abychom se ve druhé fázi neustále zlepšovali. Myslím, že jsme byli dost agresivní, i když to možná zpočátku tolik nevypadalo. Hlavně jsme dokázali vyřešit situaci, že se potýkáme se zdravotními problémy. V konečném výsledku je to super výhra. V poločase jsme si říkali, že potřebujeme ve druhých dvaceti minutách dostat také míče do vnitřního prostoru, aby hra byla vyvážená. Ano, druhý poločas byl z naší strany lepší."

Petr Czudek (trenér Opavy): „Dnes to bylo daleko k tomu, abychom vyhráli. Nymburk nastoupil s velkou energií, i když mu chyběli stěžejní hráči. Hrál v nižší sestavě, hrál velmi rychle a my jsme těžko reagovali. Vstup do zápasu byl z naší strany dobrý. Na konci druhé čtvrtiny jsme měli hluchou pasáž a to nás stálo osm bodů před odchodem do kabiny. Domácí se uklidnili a pokračovali v agresivitě. My jsme se s tím opět nedokázali srovnat. I když jsme měli výškovou převahu, špatně jsme se prosazovali zpod koše a soupeř měl 19 útočných doskoků. Domácí dnes zaslouženě vyhráli, dokázali, že i v pohárech mají svou kvalitu. Pro nás je to hozená rukavice. Pokud chceme uspět, musíme podat daleko lepší výkon. Nymburk díky menší sestavě byl velice rychle na druhé straně hřiště. Zápas byl hodně kontaktní. Bylo v něm mnoho faulů odpískaných i možná neodpískaných a my na to neuměli zareagovat. Občas chyběl klid z naší strany, abychom doručili míč tam, kam bychom chtěli. Oběma týmům chyběli důležití hráči, ale jen těžko lze poměřovat, pro koho to byla větší ztráta. Jakub Šiřina je náš kapitán, správný motor. Určitě bychom v některých pasážích organizovali hru lépe. Jsem rád, že jsem mohl zapojit po delší dobře některé hráče do hry. Jestli budu v sobotu fandit Děčínu, abychom se mohli posunout zase na první místo, nevím (smích). My se díváme na sebe, na svou marodku, na svoje výkony, jak budeme hrát. Je asi dobré se dívat na ostatní týmy z prvního místa, ale není to to nejdůležitější. A v sobotu budeme fandit hlavně sobě!"

Šimon Puršl (hráč Opavy): „Zápas byl hodně intenzivní, agresivní, zápas podobný těm z Champions League a tam se nám taky nedařilo. Musíme si navyknout na toto tempo a postupem sezony se s tím lépe popasovat. Šanci na vítězství v Nymburce jsme určitě měli. Bohužel na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny, kdy jsme se začali přibližovat a vypadalo to, že jsme se dostali do zápasu, nevyužili jsme toho. Z tohoto zápasu se hlavně musíme poučit. Nedokážu říct, zda Nymburku chyběl více Jarda Bohačík než nám Kuba Šiřina. Nymburk má více hráčů podobných hře Bohačíka, třeba Spencer Svejcar, který hrál dnes výborně. Mám Kubova rychlost a rozehra chyběla. Já osobně jsem moc rád, že jsem se vrátil tak rychle po zlomenině zápěstí. Byl jsem jen na jednom tréninku a stále to není ideální. Možná v podkošových soubojích to tolik vidět nebylo, ale ruku stále podvědomě šetřím. My v posledních kolech chceme třikrát vyhrát a věřím, že Nymburk ještě jednou klopýtne a my se vrátíme na první místo.“