87:59

21:14, 20:18, 26:13, 20:14

ERA Basketball Nymburk — Basket Brno

Statistiky zápasu

Nejvíce bodů: Gordon 18, Stephens 14, Sanders a Sehnal po 11, Mathon a Tůma po 8, Rylich 6, Kovář 5, Novák a Bell po 3 - Brown-Soares a Půlpán po 10, Lee 9. Fauly: 18:22. TH: 27/18 - 13/9. Trojky: 7:8. Doskoky: 58:35. Ztráty: 10:9. Zisky: 6:4. Asistence: 19:16.

Basketbalisté Nymburka po reprezentační přestávce navázali tam, kde skončili a po velmi dobrém výkonu porazili Brno 87:59. A to v duelu 5. kola nadstavby Kooperativa NBL šetřili reprezentanty Martina Kříže a Jaromíra Bohačíka. I bez nich ale měli zápas pod kontrolou a po dvou předchozích těsných porážkách poprvé v sezoně Brno porazili.

Nymburk od triumfu v Československém poháru neměl tým pohromadě a nemohl pořádně trénovat. I díky výpomoci mladých hráčů z nymburské akademie se ale povedlo ještě více zapracovat nedávné posily a pracovat na nových herních variantách zejména v obraně. Trenér Francesco Tabellini si tak mohl dovolit nechat zcela odpočívat Bohačíka, který v pondělí patřil k oporám národního týmu proti Řecku. Kapitán Martin kříž, který rovněž výrazně pomohl k výhře nad Řeckem, se sice rozcvičoval, ale nakonec i jeho trenér do hry nenasadil a šetřil ho.

Zbytek týmu totiž měl zápas s Brnem pod kontrolou od první čtvrtiny. Ve třetí části začal rozdíl ve skóre narůstat na více než dvacet bodů a zápas byl rozhodnut. V poslední části pak už oba celky šetřily opory a prostor dostali i mladí hráči. Za Brno debutoval Nikos Koulisianis, za Nymburk odehrál 18 minut Dávid Novák.

Trenér Tabellini mírně upravil herní systém, hráči nebránili osobně po celém hřišti, ale naopak se často vraceli do zónové obrany, což brněnské trochu zaskočilo. Ve druhé půli dokonce Brno dalo jen 2 body z podkoše a celkem Nymburk na body zblízka vyhrál 42:24. Domácí také ovládli doskok 58:35 a na body z druhých šancí vyhráli 17:1. Nejlepším střelcem utkání byl s 18 body Ty Gordon. Myles Stephens přidal 14 bodů, 9 doskoků a 5 asistencí a byl nejužitečnějším hráčem zápasu.

Utkání odstartovalo kampaň k projektu Bez Faulů, ve kterém všechny ligové kluby postupně podpoří sbírku na nový vozík pro parabasketbalistu Mikuláše Hapku. Nymburský asistent Ladislav Sokolovský si proto v závěru nechal dát technickou chybu, za kterou se v rámci projektu přispívá do sbírky. Úvodní slavnostní rozskok zápasu vhodila ředitelka zaštiťující nadace Konto Bariéry Jolana Voldánová.

Ohlasy trenérů

Francesco Tabellini (trenér Nymburka): „Jsem rád za výhru, protože dosud jsme proti Brnu moc úspěšní nebyli, ale teď jsme konečně bilanci z 0:2 vylepšili na 1:2, což je mnohem lepší. Zápas jsme začali ne úplně nejlépe, ale odpovídalo to tomu, že jsme teď nemohli trénovat pohromadě a byla tam pauza a vypadli jsme z rytmu. Ale to platilo i pro soupeře. První půli jsme byli trochu měkčí v útoku i v obraně. Ve druhé půli nám ale dali jen dva body z pod koše oproti 22 bodům ze první poločas, takže tam je jasné zlepšení. Také měli jen dva útočné doskoky. Tam byl velký rozdíl. Rozhodnutí šetřit Martina Kříže a Jaromíra Bohačíka bylo nutné. Hráli velmi důležitou roli v národním týmu, a jelikož liga začala hned dva dny poté a navíc předtím měli zápasy v poháru, takže si nemohli odpočinout, museli jsme je pošetřit. Máme široký kádr, máme další dobré hráče, kteří dnes odvedli dobrou práci. Hodně nám v tom pomohli naši mladí hráči z akademie, kteří s námi trénovali přes reprezentační přestávku a pomohli hráče připravit v době, kdy většina českých hráčů byla pryč. Vedli si velmi dobře a i naše hráče bavilo s nimi trénovat, protože byli konkurenceschopní. Nebylo to pro ně jednoduché, museli se rychle naučit sety a zapracovat se, ale zvládli to velmi dobře. Ukázali, že máme v budoucnu kde brát. A tahle výhra je i jejich zásluha.“

Myles Stephens (hráč Nymburka): „Byl to od nás dobrý zápas. první půle ještě nebyla taková, ale ve druhé půli už jsem se pořádně rozjeli, přidali se k nám fanoušci a bylo to jasné vítězství. Pro mě to byl navíc první domácí zápas za Nymburk, tak jsem rád, že jsme to takto zvládli. Už jsem za těch pár týdnů poznal, jak kvalitní máme tým. Především jak širokou máme soupisku. Dnes nám chyběli dva hráči z reprezentace, a přesto jsme zápas zvládli velmi dobře. Každý, kdo jde z lavičky do hry, je přínosem. Můžeme střídat a kvalita zůstává stejná. A věřím, že budeme ještě lepší, protože já a Nakye jsme v týmu stále noví a ještě se zapracováváme. Teď jsme neměli možnost trénovat pohromadě celý tým, byli jsme na trénincích jen v šesti doplnění o mladé hráče z akademie. A dnes jsme byli od poháru pohromadě, ale tento tým je tak zkušený, že jsme si s tím poradili. Je důležité, že můžeme jeden druhému věřit.“

Ty Gordon (hráč Nymburka): „Byl to dobrý zápas. Věděli jsme, že Brno nás dvakrát porazilo, proto jsme do toho dali hodně energie, abychom jim to vrátili. Byli jsme schopni udělat další krok dopředu a zvládnout zápas velmi dobře. Pracovali jsme na nových věcech a možná jsme Brno i překvapili. Změny, které jsme udělali v obraně, byly určitě velkou součástí naší výhry. Znovu jsme si hodně pomohli obranou, která opět byla velmi dobrá. trenér odvedl dobrou práci, pomohli nám mladí kluci z akademie, kteří s námi trénovali, abychom zvládli tu delší přestávku. A povedlo se navázat tam, kde jsme na poháru skončili. A to jsme neměli k dispozici naše klíčové hráče, kteří se vrátili z reprezentace. Věřím, že jsme připraveni na další velké zápasy, ale musíme jít krok po kroku. Teď se všichni soustředíme jen na sobotu a na Děčín.“

Martin Vaněk (trenér Brna): „Dneska se na nás hodně podepsala ta dlouhá pauza. Vypadli jsme z rytmu, nemohli jsme najít rytmus v útoku. Nymburk je zkušený a fyzický tým, aby nás za naši hru bez absolutního odhodlání trestal. Trestal nás útočnými doskoky a rychlým protiútokem. Na druhou stranu, vyhrát v Nymburce je těžké pro každý tým. Věřím, že nám tenhle zápas dal facku. Takto se prezentovat nemůžeme a věřím, že se rychle vrátíme do stavu, ve kterém jsme byli před reprezentační pauzou. V sobotu se hraje další zápas. Musíme dobře potrénovat, něco si říct u videa. Nymburk nás překvapil zónovým presem do zóny, takovou match up zónou. Nebyli jsme připraveni. V posledních zápasech to takto nehráli. Na to se nemůžeme vymlouvat. Mně více vadí, že naši hráči nebojovali a že nešli za doskokem. V prvním poločase jsme domácí dlouho drželi na uzdě na to, jak špatně jsme hráli. Do druhého poločasu jsem chtěl, aby hráči vstoupili agresivněji. Říkal jsem svým hráčům, že to je otevřený zápas a stalo se opačné. My jsme byli ti, kteří si nechali naložit. Udělili jsme tři fauly za minutu a z prvních tří útoků, měl Nymburk šest útočných doskoků. Tak hrát nemůžeme. Možná jediným pozitivem zápasu je, že jsem mohl dát prostor hodně mladým hráčům. Zapojili jsme Nikose Koulisianise. Je to další produkt naší akademie, který si svůj dnešní debut zasloužil svými výkony v mládežnických kategoriích.“

Nikos Koulisianis (hráč Brna): „První trénink s týmem jsem absolvoval včera a už dneska jsem dostal tolik minut na hřišti. Ještě proti tabulkově nejlepšímu týmu v lize. Já jsem si zápas užil znamenitě. Jsem moc rád, že mi trenér Martin Vaněk dal v závěru tolik minut. I když jsem hrál proti Nymburku, nebál jsem se jeho hráčů. Pokud se člověk bojí, nezahraje nic. Vždycky je to v hlavě. Jít do zápasu v nejvyšší lize mužů je docela velký rozdíl ve srovnání s mládežnickými soutěžemi, které obvykle hraji. Největší rozdíly jsou v rychlosti i v síle hráčů. V Nymburce jsme chtěli vyhrát, je to škoda. V prvním poločase se soupeř dostával hodně lehce dovnitř, padlo hodně košů s faulem, nechávali jsme jim lehčí střely. Ve druhém poločase jsme špatně začali. Soupeř měl snad osm útočných doskoků ve třetí čtvrtině a to se pak špatně hrálo.“

úterý 23.4. - 18:00