92:69

19:16, 26:21, 23:14, 24:18

ERA Basketball Nymburk — NH Ostrava

Statistiky zápasu

Nejvíce bodů: Bohačík 19, Mathon 12 + 15 doskoků, Bell 12, Kovář 9, Sehnal 9 + 9 asistencí, Stephens a Tůma po 6, Kříž 4, Rylich 3, Finke a Novák po 1 - Škranc 18, Heinzl 15, Madden 11. Fauly: 18:23. TH: 16/12 - 26/13. Trojky: 10:8. Doskoky: 56:35. Ztráty: 13:18. Zisky: 9:8. Asistence: 19:18. Stav série: 1:0.

Basketbalisté Nymburka v úvodním semifinále play off Kooperativa NBL potvrdili roli favorita a zvítězili doma nad NH Ostrava jasně 92:69. Od začátku si udržovali mírné vedení, které pak ve druhé půli navýšili až na 28 bodů a zápas v klidu dohrávali. Jaromír Bohačík k výhře přispěl 19 body, Sukhmail Mathon proti svému bývalému týmu nasbíral 12 bodů a 15 doskoků. Za Ostravu dal 18 bodů David Škranc. Druhé utkání série na čtyři vítězství se hraje hned v pondělí od 19:00.

Ostrava dorazila do Nymburka bez jedné z opor Michala Svobody. Nymburk od začátku diktoval tempo hry a snažil se rychle přecházet do protiútoků. Jen slabší úspěšnost střelby mu nedovolila výrazněji odskočit.

V polovině druhé čtvrtiny prolomil trápení ve střelbě z dálky Jaromír Bohačík, když dal první nymburskou trojku. Vzápětí přidal další a Nymburk si udržoval vedení kolem deseti bodů.

Definitivní zlom v utkání nastal na konci třetí čtvrtiny, kdy Jakub Tůma trefil dvě trojky po sobě a Nymburk odskočil na 16 bodů, což sebralo Ostravě víru ve zvrat. Rozjetí domácí už si pak výhru v klidu hlídali a ještě pošetřili opory.

Nymburk těžil hlavně z rychlých protiútoků a z převahy pod košem. Na body z vymezeného území vyhráli 46:28, na body z protiútoků 23:5 a na body z druhých šancí 21:9, když doskočili v útoku hned 25 míčů, což je třetí nejlepší počin sezony. Rekordem je 27 útočných doskoků Písku.

Ohlasy trenérů

Francesco Tabellini (trenér Nymburka): „V play off zápasech je jedno, o kolik to skončí. Můžete vyhrát o hodně a druhý den prohrát. Takže na rozdíl ve skóre nesmíme koukat. Chceme se soustředit jen na sebe a co máme dělat. Tedy být konzistentní v obraně a sdílet míč v útoku. Dnes jsme tak moc konzistentní nebyli, ale zítra budeme lepší. Výzvou bude emoční stránka. Dnes jsme byli natěšeni po 12 dnech bez zápasu a také přišlo hodně lidí, kteří nám pomohli se nabudit. Moc jim děkuji, že přišli a vytvořili nám takovou atmosféru. Uvidíme, kolik jich přijde zítra ve všední den a v pozdějším čase. Ale doufám, že budeme mít zas velkou podporu, která hráče nabudí. Dnes jsme si pomohli obranou. Když jste v obraně konzistentní, vždy přijde moment, kdy se začne dařit i v útoku a rozdíl ve skóre se začne zvětšovat. To se nám dnes povedlo. Věřili jsme našemu systému, vytvářeli jsme si volné střely a ty začaly padat. Od zítřejšího zápasu očekávám, že Ostrava bude hrát zítra ještě agresivněji a tvrději. Dnes už se v závěru snažila nasadit tón tvrdými fauly. Já to plně respektuji a beru to jako jasnou zprávu o tom, jak to zítra bude vypadat. Bude to tvrdý zápas, ale my na to budeme připraveni.“

Jaromír Bohačík (hráč Nymburka): „Výsledek je pro nás dobrý, koncovku jsme si pohlídali. Ale první tři čtvrtiny jsme nehráli náš nejlepší basketbal a máme co zlepšovat. Trochu nás brzdila úspěšnost střelby, ale když jsme se pak trefili, začali jsme utíkat. Když pak dal dvě trojky po sobě Jakub Tůma a natáhlo se to na 16 bodů, tak se zápas zlomil. Když to padá z dálky, je basketbal jednodušší. Obrana nebyla špatná, ale trenér s ní určitě spokojený nebude. Doufám, že se Ostravští dají dohromady, viděl jsem tam nějaké bolístky, tak snad budou v pořádku, abychom se zas mohli utkat v plné síle.“

Matej Majerčák (hráč Ostravy): „Dvě čtvrtiny jsme se drželi v kontaktu, takže ten konečný rozdíl ve skóre není odpovídající průběhu. Na konci ale Nymburk ukázal svou sílu. My přijeli bez nemocného Michala Svobody a v první čtvrtině si Rhodes něco udělal s rukou, takže jsme byli oslabeni o dva důležité hráče. O to hůř se nám hrálo. Věřím, že zregenerujeme a na zítra se dobře připravíme. Věděli jsme, co od Nymburka čekat, ničím nás nepřekvapili. Věděli jsme, že hrají rychle dopředu, kvalitně brání a chodí na útočný doskok. A to se potvrdilo. Oni jsou v české lize jedineční tou svou obranou, ale věřím, že jsme si na to teď zvykli a zítra to od nás bude lepší. Musíme se co nejdéle udržet, pak bychom mohli v koncovce těžit z toho, že my nemáme co ztratit a oni musí mít svázané ruce.“

Nihat Gürbüz (asistent trenéra Ostravy): „Nymburk ukázal, že má sílu. Prohráli jsme souboje pod košem a na doskoku. My dělali hodně chyb, měli jsme hodně ztrát. Musíme hrát zítra mnohem tvrději a musíme je lépe ubránit. My jsme obranný tým a zítra to musíme ukázat.“

pátek 10.5. - 17:30